Areál

Naučná stezka

Projděte se z nádraží Lipová do stanice Mikulášovice dol. nádraží přes areál Thonmi. Cestou pro Vás připravujeme informační a interaktivní panely, kde se dozvíte víc o stůpách, uzbecké peci, či jaku domácím.

Tibetská stupa

Součástí areálu Thonmi z.s. je tibetská stupa. Stavbu jsme dokončili v roce 2017. Stupy patří ke každodennímu životu v tibetských, i jiných oblastech Střední Asie. Jsou symbolem nejen buddhismu, ale znázorňují i uspořádaní vesmíru.

Autor: Jiří Fišer

Stádo tibetských jaků

V roce 2017 nám přibylo stádo tibetských jaků. Ve vysokonadmořských oblastech a stepích Tibetské náhorní plošiny, Hindúkúše nebo Mongolska je chov jaků hlavním zdrojem obživy.

Autor: Jiří Fišer

[Český překlad není k dispozici…] We also offer ecologic fertilizer from these beautiful animals. See here or directly here (in German).

Uzbecký tandor

Tandor (hliněná pec) je v regionu Střední Asie používán především k pečení chleba, většinou stojí samostatně, ale někdy je také zapuštěn do země. V tandoru se dají upéci i samsy, těstové taštičky plněné masem, dýní, špenátem či sýrem, případně šašlik (kousky masa na špízu). Provedení a velikost tandoru se liší podle místních tradic v Afghánistánu, Uzbekistánu, Tádžikistánu či Sinťiangu a dalších oblastí. V roce 2016 jsme v areálu Thonmi postavili uzbecký tandor podle ferganského stylu.

Autorka: Věra Exnerová

Lávka přes trať

V roce 2015 jsme dostavěli lávku přes trať mezi Mikulášovicemi a Velkým Šenovem. Lávka stojí na místě původního mostu a spojuje pozemky areálu Thonmi.

Autor: Jiří Fišer