Mukaddas Mijit

Staňte se partnerem! ->ODRA Staňte se sponzorem! ->

Na letošní ročník festivalu Eastern Tunes 6.7.2019 pro vás chystáme vystoupení ujgurské tanečnice MUKADDAS MIJIT. Její ladné vystoupení si nenechte ujít!

Biografie

Mukaddas Mijit

je ujgurská filmová režisérka, hudebnice, tanečnice a etnomuzikoložka. Narodila se v roce 1982 v Urumči, hlavním městě Sin-t´iangu, neboli Ujgurské autonomní oblasti, ležící na severozápadě Číny.

Jako mladičká studovala tanec a klasickou hru na klavír na Institutu umění v Urumči v Sin-ťiangu. V roce 2003 přijela do Paříže s cílem pokračovat ve studiu hudby. Jelikož byla ujgurská kultura ve Francii zcela neznámá rozhodla se Mukaddas Mijit pro studium etnomuzikologie na pařížské univerzitě Paris-Ouest Nanterre. Studium jí umožnilo rozšířit znalosti o hudbě a tanci, zejména o ujgurském súfismu.

Občas se zastavím…abych si zapamatovala okamžiky, místa, nebo lidi…

V roce 2015 obhájila diplomovou práci nazvanou „Scénické ztvárnění ujgurského kulturního dědictví: Tvorba scénické identity“.

V roce 2011 spolupracovala s Frankem Schefferem na tvorbě dokumentárního fimu „Tiger Eyes“, který byl věnovaný 30.výročí Mezinárodního filmového festivalu v Rotterdamu (Nizozemí). Natočila také několik filmů s etnomuzikologickou tématikou, například „Zikr, súfijský obřad“. Námětem jejího prvního dokumentárního filmu z roku 2013 s názvem „Qetig, Rock´n Urumchi“ se stal neuvěřitelný příběh, dnes již v Číně slavné, rockové kapely z Urumči. Film byl v roce 2014 nominován na Mezinárodní festival dokumentárních filmů Aljazeera a na Festival etnografických filmů Jeana Rouche.

Od roku 2005 vystupuje Mukaddas Mijit jako hudebnice, tanečnice a choreografka s významnými ujgurskými umělci na nejrůznějších festivalech po celém světě. Již několik let také vede semináře ujgurského tance, jejichž cílem je seznámit s tímto ladným středoasijským tancem širokou veřejnost. Mukaddas Mijit plynně hovoří ujgursky, čínsky, francouzsky, anglicky, turecky, uzbecky, kazašsky a kirgizsky.

Účinkování:

https://mukaddasmijit.wixsite.com/mukaddas-mijit